VEHBİ ALTUNÇUL

 

VEHBİ ALTUNÇUL

İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fak.Araş.Lab.Müdürü

HEM SUÇ, HEM GÜNAH, HEM DE ÇOK AYIP!

Saygıdeğer okurlarım, Bugün sizlere gördüğümüzde bizleri çok rahatsız eden, tiksindiren bir ahlaksız davranıştan bahsetmek istiyorum. Şöyle ki gün geçtikçe insanlarımız daha medeni olacağına, kolay yolu seçip kalitesiz davranışlar sergileyebilmektedir. Bunlardan en önemlisi insanların ruh sağlığını önemli oranda tehdit eden yerlere gelişi güzel ve de fütursuzca tükürmeleridir. Bu durum insanları tiksindirmekte ve önemli sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda temizlik, hijyen kültürü olmayan bir toplum haline gelmekte ve sağlığımızı tehdit eden birçok önemli hastalığa davetiye çıkartılmaktadır. Böylelikle hastalıklar artmakta, ölümcül hastalıklar çoğalmakta, ayrıca kendini bilmez kişilerin davranışları sonucu tüm toplum da karalanmaktadır.  Bu davranış az gelişmiş ülkelerde görülen bir davranış olup, medeni ülkelerde görülmemektedir.

Bilindiği gibi, tükürmek 5326 Sayılı Kabahatler Kanununun 41.Maddesinin 1.Fıkrasına göre suçtur. Çünkü bu tür kişiler evlerine değil dışarıda bir yere tükürmekte, hepimizin ortak sahip olduğu, ortak yaşam alanlarına tükürmektedir. Unutmayalım ki çevre hepimizin ortak malı olup, çevreye, doğaya dolayısıyla insanlara zarar vermeğe hiç kimsenin hakkı yoktur. Bilinen şudur ki, uygarlığın, gelişmişliğin en önemli ölçüsü, kişi başına düşen Lüks otomobil, İnternet kullanımı, cep telefonunun modeli değil, bu tür kalitesiz davranışlardan uzak durmak ile ölçülmektedir.

Bilinen gerçek odur ki, insanın tükürüğünde yaklaşık 600 değişik mikro organizma bulunmaktadır. Yaklaşık 1 cm 3 tükürükte 250 milyon adet mikrop bizleri tehdit edecektir. Kalitesiz bir davranış olan yere tükürme sonucu çok önemli hastalıklar da ortaya çıkmaktadır. Bunlardan en önemlisi verem ( tüberküloz ) olarak karşımıza çıkan bu hastalık, yıllar boyunca varlığı bilinen ölümcül bir hastalık olup, solunum dışında tükürük, aksırık, öksürük, balgam yoluyla da başka insanlara bulaşmaktadır. İnsan sağlığını tehdit eden ve kalitesizliğin simgesi olan ve de medeni insanlara hiç yakışmayan bu iğrenç davranışı lanetlememiz ve böyle kişileri her daim uyarmamız gerekmektedir.

Sağlıklı, mutlu nice güzel günler diliyor, saygılar sunuyorum.